Nem véletlen, hogy a mérnökök emiatt rengeteg időt és figyelmet szentelnek ennek a témakörnek. Egy rosszul tájolt napelem ugyanis döntő tényező lehet megújuló energia termelésünkben.

Kivétel nélkül minden egyes napelemes rendszernél alapfeltétel, hogy a felszerelt paneleket egész nap, napfelkeltétől, egészen napnyugtáig elegendő napsugárzás érje. Amennyiben ez megvalósul azzal már egy hatékony eredményt tud produkálni napelemes rendszerünk.

A megfelelő tájolás ezt a hatékonyságot képes maximalizálni a körülmények figyelembevételével. Érdemes ügyelni arra, hogy lehetőség szerint sem reggel sem késő délután ne legyenek árnyékot adó akadályok a napfény útjában. Ilyen akadályok például a villanyoszlopok, kémények, fák lombjai, vagy a szomszédos épületek.

A napelem elhelyezése során aranyszabály hazánk esetében, hogy a 35 fokos dőlésszöggel tudjuk elérni a legjobb hatásfokot. Amennyiben ettől eltérő dőlésszöggel van csak módunk telepíteni a paneleket, akkor az természetesen teljesítménycsökkenést fog okozni rendszerünkben.

Az elhelyezés során a dőlésszög mellett fajsúlyos jellemző a teljesítmény maximalizálása érdekében a déli tájolás megközelítése. Amennyiben lehetőségünk adott rá, akkor a teljesen déli elhelyezés a preferált, az ettől keletre, illetve nyugatra történő eltérés kis mértékben, de ronthatja a napelemek hatásfokát.

Legrosszabbul abban az esetben járhatunk, ha északi tájolásra van csak lehetőségünk. Ilyen esetben már érdemesebb megfontolni az alternatív megoldásokat is, mint a földi telepítésű napelemes rendszer.

A fentiek alapján tehát a következő néhány szempont az ideális választás napelemek megfelelő telepítéséhez:
• 30-40 fok közötti dőlésszög;
• délirányú tájolás (dél, dél-kelet, dél-nyugat);
• a panelekre érkező beesési szög mindig 90 fok legyen.

A legjobb déli irányú tájoláshoz képest a dél-kelet vagy dél-nyugat irányú telepítés csupán néhány százalékos veszteséget okoz. A nyugati vagy keleti tájolás pedig már jelentősebb 15-20%-os veszteséget jelent, tehát a dél-kelet, dél-nyugati tájolás még koránt sem jelent akkora veszteséget, hogy ne érné meg a napelemes rendszer telepítése. Sőt, egyre elterjedtebb a kelet-nyugati napelemes rendszer, amely esetén szintén biztosított az egész napos termelés.

Akkor a lehető legrosszabb a napelem tájolása és emiatt egyben nem is javasolt annak telepítése, ha északi vagy észak-kelet/ észak-nyugati lenne a panelek fekvése. Ilyenkor mindenképp érdemes más lehetőségeket is figyelembe venni.

Nem szükséges például feltétlenül a lakóépületre, telepíteni a paneleket. A garázs vagy stabil szerkezettel rendelkező melléképületek kiválóan alkalmasak lehetnek az elhelyezésre.

A földre való telepítés szintén jó alternatíva lehet, de ilyenkor érdemes a plusz anyagköltséggel is számolnunk a szükséges tartószerkezetek kiépítése miatt.